High school basketball: Tuesday’s scores

Young’s student section cheers during the game against Kenwood.

Kirsten Stickney/For the Sun-Times

Please send scores and corrections to preps@suntimes.com.

Tuesday, November 22, 2022

LAKE SHORE ATHLETIC

Roycemore at Lycee Francais, 5:30

NON CONFERENCE

ACERO-Soto at Mansueto, 5:30

Alden-Hebron at Our Lady Sacred Heart. 5:30

Bader Hillel (WI) at Ida Crown, 7:30

Blue Ridge at Lowpoint-Washburn, 7:00

Harvest Christian at Rochelle Zell, 7:00

Illinois Lutheran at Heritage Christian (IN), 6:00

Marquette at DePue, 7:00

North Grand at Urban Prep-Englewood, 1:00

Universal at Hope Academy, 6:30

ASHTON-FRANKLIN CENTER

Leland vs. West Carroll, 6:00

Durand vs. Polo, 6:00

Amboy vs. Hiawatha, 7:30

LaMoille vs. Ashton-Franklin Center, 7:30

BATAVIA

Waubonsie Valley vs. Longwood, 6:00

Raby vs. Marmion, 7:30

BLOOM / MARIAN CATHOLIC

at Bloom

Lincoln-Way Central vs. Hillcrest, 4:30

Bloom vs. Thornton Fr. South, 7:00

at Marian Catholic

Homewood-Flossmoor vs. St. Francis de Sales, 5:0

Marian Catholic vs. Rich, 6:30

BOYLAN

Freeport vs. Rockford Lutheran, 5:00

St. Charles North vs. Richwoods, 6:30

Boylan vs. Marshall, 8:00

CHRIST THE KING

Julian vs. Richards (Chgo), 5:30

Hansberry vs. Christ the King, 7:00

COLLINS

Ellison vs. Manley, 11:00

North Grand vs. Urban Prep-Englewood, 1:00

Muchin vs. Collins, 3:00

Providence-St. Mel vs. Austin, 5:00

Hyde Park vs. North Lawndale, 7:00

COAL CITY / MANTENO

at Coal City

Morris vs. Agricultural Science, 5:30

Gardner-So. Wilmington vs. Coal City, 7:00

at Manteno

Beecher vs. Peotone, 5:30

IC Catholic vs. Manteno, 7:00

DE LA SALLE / KING

at De La Salle

Urban Prep-Bronzeville at De La Salle, 5:00

Chicago Military vs. Latin, 6:30

at King

Morgan Park vs. King, 5:00

Corliss vs. Orr

DE PAUL / LANE

at DePaul

Englewood STEM vs. Notre Dame, 4:30

Francis Parker vs. DePaul, 6:00

at Lane

Jones vs. Niles North, 5:00

Legal Prep vs. Lane, 7:00

DECATUR

Bolingbrook vs. Eisenhower (Decatur), 6:00

Thornton vs. Manual, 7:30

DWIGHT / WOODLAND

at Dwight

Momence vs. Earlville, 5:30

Grant Park vs. Dwight, 7:00

at Woodland

Flanagan-Cornell vs. St. Bede, 6:00

Ridgeview vs. Woodland, 7:30

ELLISON

Catalyst-Maria vs. Chicago Tech, 2:15

Catalyst-Maria vs. Ellison, 3:30

Chicago Tech vs. Ellison, 4:45

Hubbard vs. Little Village, 6:00

Crane …read more

Source:: Chicago Sun Times

Leave a Reply

Your email address will not be published.